KOMUNIZMUS
Home           O stránke           Kontakt           Inzercia


ÚVAHY A KOMENTÁRESlovensko za vlády komunistov a v súčasnostiŠtvrtok 17. november 2016

Ak nám bolo za komunistov tak dobre, ako niektorí tvrdia, tak mi je záhadou prečo vo voľbách dostáva KSS – Komunistická strana Slovenska tak málo hlasov, veď táto strana ten socialistický raj viedla. Zdá sa, že ľudia ktorí tvrdia, že sme sa mali za komunistov lepšie ani sami neveria tomu čo vravia, inak by predsa volili komunistov. Tak napríklad v posledných parlamentných voľbách v okrese Dolný Kubín dostali komunisti len 0,78% hlasov, a v okrese Ružomberok len 0,63%. Pritom táto strana ešte v roku 1989 tvrdila že má 94 až 96 percentnú podporu vo spoločnosti.

Jednou z hlavných požiadaviek protestov z novembra 1989 bolo zrušenie vedúcej úlohy Komunistickej strany v ústave a vypísanie slobodných parlamentných volieb. Tie sa potom konali a pre komunistov to bol koniec ich vlády. Ak by si ľudia vtedy vybrali vo voľbách komunistov, mohli u nás vládnuť ďalej. A KSS je tu, oni svojich odporcov zatýkali a umlčovali, my ich nechávame slobodne fungovať, ale ľudia im hlasy vo voľbách dávajú len málo.

Myslím, že problém prečo mnoho ľudí minulý režim hodnotí ako lepší, je v psychológií ľudského myslenia. A to hneď v niekoľkých bodoch.

1. Sľuby mnohých našich politikov boli od samého začiatku nerealizovateľné a ľudia sa cítia oklamaní. Václav Havel bol snílek, bez schopnosti kriticky posudzovať svoje slová v ekonomickej rovine. Jeho slová kde naše paneláky označil za králikárne dodnes opakujú jeho sklamaní sympatizanti. Ekonóm Václav Klaus tvrdil ešte v roku 1990, že do desiatich rokov budeme na úrovni západoeurópskych ekonomík. Z dnešného pohľadu to bola buď strašná naivita alebo populizmus. A tento človek to dotiahol na univerzitného profesora ekonómie, predsedu vlády a prezidenta republiky. Vladimír Mečiar sľuboval samostatnej Slovenskej republike, že bude druhým Švajčiarskom, a pritom pod jeho vedením Slovensko prehlbovalo svoje zastávanie za vyspelým svetom. Mikuláš Dzurinda veril, že prílevom zahraničného kapitálu na Slovensku sa mu podarí Slovákom zdvojnásobiť platy. Nepodarilo sa, ale istý nárast platov bol takmer u všetkých, u niekoho aj dvojnásobný. Bola to u Mikuláša Dzurindu ekonomická naivnosť alebo populistický trik na získanie hlasov vo voľbách? Toto je len niekoľko príkladov z množstva falošných sľubov. Ľudia sa cítia sklamaní a oklamaní a tak z trucu tvrdia, že za socíka sme sa mali lepšie. Na neuskutočniteľné podobné veľkolepé sľuby komunistov z 50-tých rokov sa už zabudlo.

2. Je overeným vedeckým faktom, že ľudia majú tendenciu udalosti a prežité chvíle života z minulosti hodnotiť z odstupom času pozitívnejšie než ich vo skutočnosti vtedy prežívali. Starí ľudia vždy tvrdili, že za ich mladosti sa ľudia mali lepšie než sa majú ľudia v súčasnosti. Na zážitky zo školy sa pozeráme z odstupom času pozitívnejšie a radi na ne spomíname, pričom vo chvíli keď sme ich prežívali, sme ich mohli prežívať negatívne.

3. Pocit šťastia nemá priamu súvislosť s dosiahnutou životnou úrovňou. Rebríček krajín zaradených podľa spokojnosti so životom v danej krajine, sa líši od rebríčku krajín zaradených podľa dosiahnutej životnej úrovne. Za socializmu vás síce mohli zavrieť za verejnú kritiku socialistického zriadenia alebo za urážanie vysokých predstaviteľov komunistickej strany a vlády, ale pre nesplácanie pôžičky ste nemohli prísť o byt. Robiť ste museli, plat ste dostávali, tak vám to mali z čoho strhávať, poprípade bol ešte po ruke ručiteľ. Teda ľudia neprežívali strach z toho, že sa ocitnú na ulici. Mnohým inteligentným ľuďom v socializme neprekážala nízka životná úroveň, ale nesloboda. Naopak, mal som vtedy pocit, že hlupákom nesloboda slova nevadila. Často sa našiel udavač z radov hlupákov, vďaka ktorému ste si išli posedieť do basy za verejne vyjadrený kritický názor. Mnoho týchto hlupákov a udavačov ešte stále žije a zrejme stále tvrdia, že za komunistov bolo lepšie.

4. Ľudia si toho nabrali toľko, že to ledva unesú. Pôžička, hypotéka, leasing, mobilný telefón, internet, káblovka, poistka,...a teraz to treba platiť. Reklamy ľudí nalákali, a teraz to síce máme, ale ledva to ťaháme. Och ako málo mi stej výplaty ostane keď si všetko poplatím. Materiálne sa síce máme lepšie než za socializmu, ale šťastnejší nie sme. Aj to prispieva ku pocitu, že za vlády komunistov bolo lepšie.

5. Občania nadobudli pocit všeobecného sklamania z morálneho úpadku našich politikov. Za bývalého režimu aj keď došlo ku nejakým pokleskom politikov, naše informačné média o tom zaťato mlčali, sem tam niečo vyšlo na verejnosť cez zahraničné rozhlasové stanice Slobodná Európa, Hlas Ameriky, BBC Londýn, a pod. Ich vysielanie však bolo intenzívne rušené. Takže dozvedieť sa niečo bolo často ťažké. Teraz sa deje pravý opak, zo všetkých strán sa na nás sypú informácie o tom že ten či onen politik kradne, berie úplatky, klame, stavia vilu za peniaze, ktorých legálny príjem nevie preukázať. Zlodeji kričia chyťte zlodeja. Aj keby svätí z neba zostúpili do našej súčasnej slovenskej politiky, tak nečestní politici na nich nakydajú toľko špiny že budú na nerozoznanie od nich. A tento hnus je živnou pôdou pre rast jedovatých húb slovanského fašizmu, ktoré zasiala a zalieva ruská propaganda. Je smutné, že už aj seriózni ekonomickí experti poukazujú na to, že morálna kríza spoločnosti sa nám premieta aj do ekonomickej roviny.

Ale toto nie je len kríza politických elít, ale kríza spoločnosti ako celku. Už za socializmu sa vravelo: „Kto nekradne, okráda svoju rodinu“. Na Slovensku istým spôsobom „kradne“ možno viac než štvrtina obyvateľov Slovenska. Daňové úniky, účtovné vyplácanie minimálnej mzdy zamestnancom pričom zamestnanec na ruku dostane viac než má uvedené, zamestnávanie na čierno, rôzne príjmy zatajené pred zdanením, predaj nafty vodičmi firemných nákladných vozidiel taxikárom priamo na benzínových pumpách, rôzne formy úplatkov, rôzne podvody s mobilnými telefónmi, pokuty bez bločku, prevádzanie zadlžených s. r. o. na iné osoby atď, atď. Aj takto konajúci ľudia hodnotia súčasných politikov.

Český spisovateľ Karel Čapek napísal:

„Čím je človek lepší, tým viac dobra nachádza v iných ľuďoch“

Dovolím si jeho slova parafrázovať:

„Čím sú ľudia horší tým viac zla nachádzajú v iných ľuďoch“.

Myslím, že aj pri posudzovaní našich politikov by sme mali brať ohľad na to, že obvinenia proti ním nemusia byť nutne pravdivé. A ak ich vidíme všetkých tak zlých, či to nie je aj tým, že sa podvedome držíme zásady „podľa seba súdim teba“- ja by som na tvojom mieste kradol, i ty určite kradneš.

Spomeniem jednu moju osobnú príhodu. Diskutoval som z jedným pánom ktorý s nesmiernou zaťatosťou zastával jedného nášho politika o ktorom sa mi ho podarilo presvedčiť, že má peniaze ktorých legálny pôvod ten politik nevie vysvetliť. Toto nakoniec ten pán uznal ale argumentoval tým, že on toho politika bude voliť bude aj naďalej, že on niečo robí pre Slovensko, a keby tam prišiel iný politik, ten by určite kradol tiež. Ja som argumentoval tým, že presne to je to o čo sa mnohí politici u nás snažia, nakydať špinu na všetkých aby si ľudia mysleli, že kradnú všetci.
Spočiatku ma spôsob myslenia tohto pána vydesil, ale po istom čase sa s ním čiastočne stotožňujem. Niekedy je lepšie voliť schopného politika, ktorý občas neodolá pokušeniu a prilepší si v rozpore so zákonom, ako neschopného politika, ktorý síce je poctivý, ale jeho chybné rozhodnutia napáchajú veľké škody, ktoré rádovo prevýšia škody toho menej poctivého politika. Bohužiaľ takýmto spôsobom uvažovania sa čoraz viac zabárame do morálneho bahna.

Demokracia nie je cieľ ktorý sme novembrovými protestmi v roku 1989 vybojovali. Demokracia je cesta, ktorou naša spoločnosť môže kráčať za našej spoluúčasti na rozhodovaní o smere ktorým kráčame. Demokracia to nie je nič konečného, je to cesta ku niečomu... Demokracia dáva občanom možnosť výberu z viacerých alternatív, kde táto možnosť chýba demokracia končí a začína totalitná spoločnosť.

Kapitalizmus - slobodné trhové hospodárstvo spojené so súkromným vlastníctvom je niečo čo vzniklo v prirodzenom procese vývoja ľudskej spoločnosti, nie je to nič vymyslené človekom, a preto je tento systém efektívnejší než socializmus s plánovaným hospodárstvom ktorý vymysleli ľudia, socializmus je ekonomický systém takpovediac „syntetický“. Najvyspelejšie krajiny sveta sa pravej vďaka kapitalizmu dostali tam kde sú a dokázali pre svojich obyvateľov vytvoriť v súčasnosti tie najlepšie životné podmienky. Kapitalizmus podobne ako demokracia nie je nič konečné. Kapitalizmus pred 100 rokmi vypadal inak než ten dnešný. A o sto rokov bude vypadať inak než dnes.

Demokracia a ani kapitalizmus nie sú dokonalé, ale nikto zatiaľ nič lepšieho nevymyslel.

Nežijeme v dokonalom svete dokonalých ľudí, žijeme v nedokonalom svete nedokonalých ľudí.

Autor článku : Oto Zapletal.

Odkaz:
Zaujímavý článok vhodne dopĺňajúci tento článok:
Prečo Slovensko nie je na úrovni Rakúska alebo Nemecka?


Socializmus - Verejná Bezpečnosť - ČSSR
Socializmus. Socialistická polícia - Verejná Bezpečnosť – VB, ČSSR, VAZ LADA 1200 Combi.
ČSSR – Československá socialistická republika.
Autor fotografie: Jan Polák.
Licencia : Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)


Socializmus - Verejná Bezpečnosť - ČSSR
Socializmus. Socialistická polícia - Verejná Bezpečnosť – VB, ČSSR, VAZ LADA 1200 Combi.
ČSSR – Československá socialistická republika.
Autor fotografie: Jan Polák.
Licencia : Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)


Socializmus - Verejná Bezpečnosť - ČSSR
Československo - Socializmus. Verejná Bezpečnosť – VB, ČSSR, Automobil Škoda 105.
Autor fotografie: RomanM82.
Licencia : Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní (CC BY-SA 4.0)ORAVA - LIPTOV© ORAVA-LIPTOV.SK Všetky práva vyhradené. All rights reserved.AKTUALITY
Udalosti

Sloboda tlače vo svete - 2017


Rusko - zákaz Jehovových svedkov


13. máj 2017 – koniec sveta?


Slovensko za vlády komunistov a v súčasnosti


Ruský vidiek, bieda a hlinené cesty


Kde zmizlo 5 miliónov Rusov?


Čo je pravda?


Slovník konšpiračných teórii a viery v Rusko


Minimalna mzda EURÓPA 2016


Slovenko v EU 2004 - 2016


Brexit a Slovenko 2016


Sýria - Armagedon