EU
Home           O stránke           Kontakt           Inzercia


ÚVAHY A KOMENTÁREBrexit a Slovensko – 2016Sobota 25. jún 2016

Vo štvrtok 23. 6. 2016 sa vo Veľkej Británii konalo referendum o vystúpení z EU. Britský občania sa rozhodli pomerom hlasov 51,9 k 48,1 percenta pre odchod z EU.

Tí čo situáciu vo Veľkej Británii sledujú, tomu rozumejú. Británia doplatila na popularitu svojho jazyka. Študenti sa angličtinu radi učia a potom cestujú do Británie za prácou. Británia je zahltená lacnou pracovnou silou z východoeurópskych členských štátov EU. Británia vďaka voľnému pohybu pracovných síl je doslova zaplavená Poliakmi, Čechmi, Slovákmi, Maďarmi, Rumunmi, Bulharmi. A k tomu ešte treba pridať obyvateľov pobaltských republík - Estónska, Lotyšska a Litvy. A do toho ešte prišla veľká prílivová vlna utečencov z arabských krajín. Pracovnej sily vo Veľkej Británii je prebytok a tak cena práce - mzda sa v niektorých profesiách takmer nezvyšovala už vyše dvadsať rokov. Briti sú naštvaní. Kríza po roku 2008 situáciu ešte viac vyostrila.

Ďalším dôležitým faktorom pre odchod z EU je to, že EU je založená na solidarite. To znamená, že všetky štáty vytvárajú rozpočet EU, ale chudobnejšie štáty z neho dostávajú viac ako vložili (napríklad Slovensko). A bohaté štáty, medzi ktoré patrí aj Veľká Británia, doň viac dávajú než dostanú. A tu sa treba zmieniť aj o Slovensku. Vzhľadom k tomu, že Británia prestane po vystúpení z EU prispievať do rozpočtu EU, bude treba prepracovať celý rozpočet. A preto, že Británia patrí k najväčším prispievateľom do spoločného rozpočtu, tak suma ktorá sa bude rozdeľovať chudobnejším štátom EU, už bude nižšia, teda aj pre Slovensko.

No a spomeniem ešte jeden dôvod, a tým je tradičná anglická hrdosť. Británia je krajina ktorú od čias Rímskej ríše nikto nedokázal dobiť. Británia, veľmoc, ktorej Libra bola a stále je medzinárodnou menou a v istých dobách hlavnou svetovou menou. Británia ktorá v minulosti ako najväčšia svetová koloniálna veľmoc rozhodovala podstatným spôsobom o politickom dianí vo svete. A teraz táto veľmoc sa má podriadiť rozhodnutiam EU, s tým sa množstvo hrdých Angličanov nevie zmieriť. Tu je vidno aj rozdielny prístup Škótska a Severného Írska. Celé Škótsko bez výnimky hlasovalo vo všetkých svojich 32 volebných obvodoch vo štvrtkovom referende pre zotrvanie v Európskej únii, rovnako tak aj Severné Írsko. Škótsko a Severné Írsko sa cítili byť podriadené Veľkej Británii a moc sa nestotožňovali s Britskou hrdosťou. Navyše vďaka členstve Britských ostrovov v EU získali od Londýna isté právomoci ktoré pred tým nemali, a obávajú sa, že po odchode Británie z EU o tieto právomoci prídu. Teraz sa uvažuje o usporiadaní referenda o nezávislosti Škótska od Veľkej Británie.

Prečo sa rozhodli Briti pre odchod z EU, sa pochopiť dá, súhlasiť s tým môžeme i nemusíme. Ale prečo uvažujú o vystúpení z EU niektorí ľudia v krajinách akými sú napríklad Slovensko alebo Česká republika, je pre mňa len ťažko pochopiteľné. Pamätám si, že ako chlapec som sníval o Európe bez hraníc, kde by sa dalo v každej krajine platiť rovnakými peniazmi. Sen sa stal skutočnosťou. Pamätám si na dlhé fronty aut na hraničných priechodoch, išli sme do Poľska a na hraniciach sme stáli 3 hodiny v kolóne na odbavenie. Ľudia stáli hodiny v dlhých radoch pred veľvyslanectvami cudzích krajín v Bratislave na vstupné a pracovné víza. Slovensko viac z eurofondov dostáva než do nich vkladá.

Sme to my, čo chodíme pracovať do krajín EU, vrátane Británie. My ich zaplavujeme lacnou pracovnou silou, nie oni nás. A nezabúdajme, že aj po odchode z EU, Veľká Británia stále ostáva členom NATO a Britského spoločenstva národov do ktorého patria napríklad aj Austrália a Nový Zéland.

Zdá sa, že Slovensko trpí komplexom malého národa ktorý je stále niekým utláčaný :

- Za čias Rakúsko – Uhorska sme boli pod maďarským jarmom.
- Za čias prvej Československej republiky sme trpeli pod diktátom Prahy.
- Počas druhej svetovej vojny sme trpeli pod nadvládou nemeckých nacistov. A to až tak moc, že sme museli nakoniec povstať v SNP.
- Počas Československej socialistickej republiky sme trpeli pod nadvládou Sovietskeho zväzu a pod diktátom Prahy.
- Počas Československej republiky po roku 1989 sme trpeli pod diktátom Prahy a Česko nás podľa národovcov okrádalo.
- No a teraz ako samostatná Slovenská republika trpíme pod diktátom EU a NATO.

Európska únia je snom ktorý sa podarilo uskutočniť. Nie je dokonalá ale má mechanizmy na reformy a opravy. Nerobme si ilúzie o dokonalom svete, taký neexistuje. Áno, keď sa dívame len na chyby a nedostatky EU, môže sa nám javiť ako zlá. Ale ak chceme byť objektívni na druhú misku váh si musíme dať pozitíva spoločnej Európy.

Autor článku : Oto Zapletal.


ORAVA - LIPTOV© ORAVA-LIPTOV.SK Všetky práva vyhradené. All rights reserved.AKTUALITY
Udalosti

Sloboda tlače vo svete - 2017


Rusko - zákaz Jehovových svedkov


13. máj 2017 – koniec sveta?


Slovensko za vlády komunistov a v súčasnosti


Ruský vidiek, bieda a hlinené cesty


Kde zmizlo 5 miliónov Rusov?


Čo je pravda?


Slovník konšpiračných teórii a viery v Rusko


Minimalna mzda EURÓPA 2016


Slovenko v EU 2004 - 2016


Brexit a Slovenko 2016


Sýria - Armagedon