vojna
Home           O stránke           Kontakt           Inzercia


ÚVAHY A KOMENTÁRESÝRIA – ARMAGEDON JE BLÍZKO


Dátum napísania článku : 13. február. 2016

Hneď na úvod priznávam, že názov tohto článku je čiastočne zavádzajúci. Totiž zatiaľ iba konštatujem, že Armagedon je od Sýrie zemepisne blízko. Har-Magedon či Armagedon je totiž rovinaté územie v Izraeli, na ktorom sa má podľa proroctva v Biblii odohrať posledná vojna sveta. A Izrael ako všetci vieme je štát ktorý oddeľuje od Sýrie len malý štátik Libanon, takže zemepisne je Armagedon relatívne naozaj blízko Sýrie.
Ale pod názvom Armagedon si väčšina z nás predstaví skôr celosvetovú vojnu ktorá zničí celý svet. A po posledných správach zo Sýrie, to vypadá tak, že pravdepodobnosť vypuknutia takéhoto konfliktu sa zväčšuje. 12. februára 2016 predseda ruskej vlády Dmitrij Medvedev varoval, že pokiaľ vstúpia pozemné vojská niektorej západnej alebo arabskej krajiny do Sýrie, môže poviesť tento krok ku tretej svetovej vojne. Zatiaľ čo Saudská Arábia deň pred tým oznámila, že jej rozhodnutie o vyslaní svojich vojenských jednotiek do Sýrie je definitívne. Ak si tieto dve správy spojíme, výsledok je zrejmý. A aby toho nebolo málo, Rusko tvrdí, že Turecko zhromažďuje svoje vojská pri hraniciach so Sýriou. Toto zistenie chcelo Rusko potvrdiť prieskumným letom ponad Turecko. Turecko ale tento prieskumný let odmietlo povoliť. Aký dôvod by mohol mať v pád tureckých jednotiek do Sýrie ? Ak Turecko zhromažďuje u hraníc so Sýriou svoje vojská, tak nie preto aby zabralo Sýrske územie, ale preto aby rozbilo Kurdov ktorý by po vzniku svojho štátu vznášali územné požiadavky voči Turecku. V prípade útoku na Sýriu, Turci budú tvrdiť podobne ako teraz Rusko, že útočia na IS. Ale v skutočnosti zrejme pôjde o útoky na Kurdov. Kurdský štát na území Sýrie je pre Turecko nočnou morou, pretože potom kurdská menšina žijúca na tureckom území by sa usilovala o pripojenie k tomuto štátnemu útvaru, ktorý už podporilo Rusko. V stredu 10. februára 2012 bolo v Moskve otvorené oficiálne zastúpenie Sýrskych Kurdov, ktoré ale ešte nie je na úrovni oficiálneho zastupiteľského úradu. Ruská podpora Kurdistanu bola pravdepodobne aj za zostrelením ruskej stíhačky tureckým letectvom, ktorá sa na krátky čas ocitla na jeho území. Turecku sa nepáči, že Rusko bombarduje sýrsku opozíciu ktorá sa nachádza aj v blízkosti hraníc s Tureckom. Avšak nie je vylúčené, že Turecku vyhovuje vojna medzi IS a Kurdistanom, ktorá oslabuje Kurdov. V minulosti už turecké vojská viac kráť útočili proti Kurdom na území Iraku. Turecký prezident Erdogan má podľa mnohých už tiež miesto v pekle prichystané. Lenže Turecko je členom NATO, a v prípade napadnutia máme s ním dohodu o vojenskej pomoci. Takže tento konflikt by mohol vtiahnuť NATO do vojny s Ruskom. Nezabúdajme, že na Tureckom území sú už takmer 3 milióny utečencov, a Erdoganovi už dochádza trpezlivosť v súvislosti s tým čo sa deje v Sýrii, a s tým že EU a NATO nie sú schopný Rusko v Sýrii zataviť. V Európskej únii máme už teraz asi milión utečencov, a EU je takmer pred rozpadom. Vie si niekto predstaviť, že Turecko v pustí do EU ďalšie 3 milióny utečencov. Aj to je jeden z tlakov na EU a NATO aby zasiahli do vývoja v Sýrii proti Rusku a Asádovmu režimu.
Zrejme hlavným dôvodom prečo sa Rusko napriek svojím hospodárskym problémom pustilo do vojenského dobrodružstva v Sýrii, je riziko výstavby plynovodu cez Sýriu, ktorý by v budúcnosti mohol dopravovať plyn do Európy. No a to je nočnou morou zas pre Rusko. Cena ropy klesla a teraz by Rusko ešte mohlo prísť o časť príjmov z predaja plynu do Európy, to Rusko predsa nemôže dopustiť. V roku 2009 Asád odmietol podpísať dohodu s Katarom o stavbe plynovodu cez sýrske územie, zrejme na prianie Ruska. Sýria sa nachádza na území ktorým by mohol potenciálne prechádzať nejaký ten plynovod, a Rusko bude v Sýrii určite podporovať režim, ktorý bude pre Rusko zárukou, že nedopustí výstavbu plynovodu ktorý by ohrozil dodávky ruského plynu do Európy. Rusko už dávno pochopilo, že tyran Asád je pre ďalšie fungovanie Sýrie neprijateľný, jeho odchod už je pripravený. Iné krajiny ako napríklad Saudská Arábia alebo Turecko ale podporujú v Sýrii vývoj ktorý je od Ruských predstáv odlišný.
Americké možnosti v Sýrii sú obmedzené na presné letecké útoky riadenými raketami proti ozbrojencom IS. Útoky na sýrskych civilistov sú už krajne nežiaduce, z dôvodu narastajúceho negatívneho pohľadu svetovej verejnej mienky voči USA. Skrátka USA si po sérii vojen už nemôžu dovoliť to čo teraz v Sýrii predvádza Rusko, ktoré zhadzuje aj takzvané „hlúpe bomby“ na sýrske mestá. Navyše USA sú tam bez súhlasu sýrskej vlády. Takže americké lietadla pokiaľ nemajú istotu, že zasiahnu cieľ IS, radšej rakety neodpália a vracajú sa späť.
Arabský svet bol rozhádaný, je rozhádaný a zrejme aj bude rozhádaný. Je to žiaľ dané povahou týchto národov. Tento článok je len stručným zhrnutím rizík ktoré zo Sýrskej krízy vyplývajú. Situácia je oveľa zložitejšia čo je prirodzené pre celý arabský svet. Kto je zlý a kto je dobrý v tejto kríze nie je úlohou tohto článku. Asád je tyran, ale vraví sa, že iba tyran dokáže neposlušný národ udržať na uzde. Američania a vyspelý svet by chceli do arabských krajín implantovať demokratické zriadenie, ale dozreli tieto krajiny na demokraciu ? Obávam sa, že v odpovedí na túto otázku sa nezhodneme, preto ju nechávam bez odpovede.
Armagedon nie je od Sýrie ďaleko, v kilometroch určite nie, a čo v čase ?

Autor článku Oto Zapletal.

Biblia, Zjavenie Jána 16; 13 - 19 :

...duchovia démonov, ktorí robia znamenia, vychádzajú na kráľov celého sveta, aby ich zhromaždili do boja...

...Zhromaždil ich na miesto nazývané Armagedon.

...Stalo sa ! Nato nastali blesky, zvuky, hromy a veľké zemetrasenie, aké nebolo od vtedy, čo je človek na zemi; také veľké bolo zemetrasenie. ..

...a mesta národov padli...

Sýria - je Armagedon blízko
Sýria - je Armagedon blízko ?


ORAVA - LIPTOV© ORAVA-LIPTOV.SK Všetky práva vyhradené. All rights reserved.AKTUALITY
Udalosti

Sloboda tlače vo svete - 2017


Rusko - zákaz Jehovových svedkov


13. máj 2017 – koniec sveta?


Slovensko za vlády komunistov a v súčasnosti


Ruský vidiek, bieda a hlinené cesty


Kde zmizlo 5 miliónov Rusov?


Čo je pravda?


Slovník konšpiračných teórii a viery v Rusko


Minimalna mzda EURÓPA 2016


Slovenko v EU 2004 - 2016


Brexit a Slovenko 2016


Sýria - Armagedon